14
Mar-2015

Indonezyjskie Koralowce

koralowce

Indonezyjskie koralowce z morza Andamańskiego, są zdaniem naukowców badających te stworzenia, w dużym niebezpieczeństwie.

Międzynarodowy zespół badaczy, pracujący w północno sumatrzańskiej prowincji Indonezji –  Aceh, stwierdził masowe „wybielaniesię” korali.

Przebadane tereny morza pomiędzy, indonezyjską Sumatra, Tajlandia iBirmą, wykazały znaczny wzrost temperatury tutejszych wód, który z kolei pociągnął za sobą obumieranie Alg żyjących wewnątrz koralowców, co w następstwie powoduje ich powolne obumieranie.

Proces wybielania zaobserwowano u 80%  andamańskich  koralowców. Część rafy koralowej już obumarła a część, wciąż jeszcze jest zasiedlona przez życiodajne Algi, które jednak są w zdecydowanym odwrocie.

Redukcja, bądź co gorsza obumarcie rafy koralowej w tym regionie, było by katastrofą dla lokalnych społeczności, dla których rafa jest żywicielem w dosłownym sensie, tego słowa znaczeniu, oraz  pośrednio również „pracodawcą”.

Większość pieniędzy płynących do budżetu północnych rubieży prowincji Aceh, pochodzi z turystyki, która z kolei opiera się na podwodnych atrakcjach morskich.

Podobnie jest w Tajlandii i Birmie, w których według Andrew Baird’a z James Cook University w Townsville w Australii, proces redukcji, cofania się koralowców, jest mocno zaawansowany.

Według naukowców z Australii, amerykańskiego Wildlife Conservation Society (WCS – Stowarzyszenia Ochrony Dzikich Gatunków), oraz  Uniwersytetu Saiah w Aceh, obserwowany proces, jest jednym z największych znanych i udokumentowanych, przypadków wymierania koralowców na świecie.

Jedną z hipotez dotyczących takiego stanu, jest wspomniany na wstępie wzrost temperatury wód Morza Andamańskiego, którego średnia temperatura podniosła się według ostatnich danych, nawet o cztery stopnie Celsiusa.

Warto w tym miejscu, dodatkowo przypomnieć, iż indonezyjska prowincjaAceh dotknięta została w 2004 roku Tsunami, które również naruszyło miejscowe koralowce, a obecna sytuacja, jest drugą na przestrzeni kilku lat, tragedią dotykająca podwodne ogrody północnej Sumatry.

 

0

 likes / 0 Comments
Share this post:

comment this post

You must be logged in to post a comment.

Archives

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec