03
Mar-2015

Linia Neptuna

Equator
Położona na dwóch półkulach wyspiarska Indonezja to wyśmienita okazja by podczas eksploracji archipelagu dowolna ilość razy przekraczać linie dzielącą kulę ziemska na północ i południe. Równik od zawsze owiany był mgiełką tajemniczości i swoistego mistycyzmu. Żeglarze przekraczający równoleżnik zerowy na pokładach statków tradycyjnie poddawani byli, są i pewnie długo jeszcze będą t.zw. chrztowi neptuna.
Indonezyjski równik zaczyna się gdzieś na Oceanie Indyjskim, tnie dziewicze lasy Sumatry , dziką dżungle borneańską, Celebes i Moluki by na sam koniec musnąć podwodny Park Narodowy Raja Ampat w prowincji Papua Zachodnia.

muzeum równika
Dla tych którzy chcą postawić każdą ze stóp na innej półkuli polecić można wizytę w Pontainak. Niedaleko miasta znajduje się jedyne w swoim rodzaju muzeum równika. Administracja muzeum skrupulatnie notuje wizytujących by na koniec roku oddawać do rąk urzędników tabelę równikowych odwiedzin. Jak widać na załączonym obrazku, rodacy z nad Wisły „zaliczają” równik nie gorzej niż inne nacje ☺

0

 likes / 0 Comments
Share this post:

comment this post

You must be logged in to post a comment.

Archives

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec