03
Mar-2015

Nie chciał Mahomet do góry …

kabah

Prorok Mahomet urodził się w poniedziałek rano, dnia dziewiątego, miesiąca księżycowego Al Rabi Awwal w alei Bani Hashim w kupieckiej dzielnicy Mekki na Półwyspie Arabskim. Było to w czterdziestym roku panowania Kisra. Tak więc według kalendarza gregoriańskiego narodziny Proroka miały miejsce 22go lub 23go kwietnia 571 roku nowej ery.

W odróżnieniu od kwestii świeckich, w stosunku do tych religijnych, Muzułmanie na świecie stosują wciąż kalendarz księżycowy. Urodziny Mahometa podobnie jak Ramadan, Idul Fitri  i inne ważne dla Islamu daty są w związku z tym kwestią nazwijmy to  „ruchomą”. W grudniu indonezyjscy muzułmanie obchodzili 1443-ce „ruchome” obchody urodzin Proroka. Te 1444-te przypadają w wigilie bożego Narodzenia a.d. 2015.

Indonezja, najbardziej ludny kraj muzułmański na świecie mocno osadzony jest w tradycji islamu sunickiego. Szczególnie na Jawie, Celebesie, Lombok czy Sumarze czuje się powiew kultury arabskiej i ogromna religijnosć meszkańców. Jadąc przez zamieszkane przez muzułmanów rejony Archipelagu, można się niejsednokrotnie natknąć na miniatury mekkańskiej Kaaby, służące wiernym między innymi do “treningów” rytualnego jej obchodzenia, podczas świętej i obowiązkowej dla każdego muzułmanina, pielgrzymki Haji.

0

 likes / 0 Comments
Share this post:

comment this post

You must be logged in to post a comment.

Archives

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec