03
Mar-2015

Toraja – Kraina żywych umarłych

TorajaGórzysty okręg Tana Toraja położony na indonezyjskiej wyspie Celebes ( Sulawesi) słynie z najbardziej imponujących i spektakularnych obrzędów pogrzebowych oraz specyficznych i niesłychanie długich do nich przygotowań. W zależności od przynależności kastowej na pogrzebowym stosie poświęca się kilka, kilkadziesiąt lub nawet kilkaset prosiąt i bawołów.

Bawole Rogi z Rantepao

Pogrzeby Torajów zajmują w życiu codziennym miejsce znacznie ważniejsze niż ceremonie ślubne czy narodziny nowych członków lokalnej społeczności. Skoro zaś takie znaczenie przywiązuje się do samych pogrzebów, łatwo się domyśleć, iż również  nekropolie z okolicy stolicy regionu Rantepao należą do najbardziej „interesujących” w całej Indonezji. Z pośród nich z pewnością do najciekawszych należy ten znajdujący się w okolicy Kete Kesu, najstarszy cmentarz regionu Toraja.

Tao Tao

Obok zmurszałych wiekowych trumien ze szczątkami zapomnianych zmarłych, podwieszanych na półkach skalnych gdzieś wysoko ponad ziemią, znaleźć na nim można kultowe lalki Tao Tao. A Tao Tao to już zupenie inna historia. Misternie wyrzeźbione figury z drewna symbolizujące zmarłych, ustawiane w sąsiedztwie miejsca pochówku są mniej lub bardziej wierna kopia tych którzy odeszli z tego świata. Nie sposób przejechać przez Tana Toraja bez głębszej refleksji. Pamiętaj o śmierci Memento Mori.

 

 

 

 

0

 likes / 0 Comments
Share this post:

comment this post

You must be logged in to post a comment.

Archives

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec