Hawaje – raj na ziemi

Hawaje – raj na ziemi

Zastanawiasz się gdzie pojechać na wakacje? Chcesz poczuć się jak w raju? Pragniesz wypocząć, naładować baterie, a przy okazji zwiedzić kawałek świata? Hawaje to właśnie to czego szukasz! Piaszczyste plaże to idealne miejsce na wypoczynek, a przy okazji opalenie bladej skóry w tropikalnej krainie, otoczonej najgłębszym i największym zbiornikiem wodnym na świecie – Oceanem Spokojnym. Ta wyspiarska kraina zamieszkana jest na stałe przez zaledwie 1,3 miliona mieszkańców. Jeżeli chodzi o przynależność polityczną Hawajów, od 1959 roku należą one do Stanów Zjednoczonych. Zostały wówczas do nich przyłączone jako pięćdziesiąty stan. Miejsce to nie słynie jednak tylko z rozległych plaż i szumiących fal. Jest to teren pełen gór, spośród których najwyższa to Mauna Kea, której wzrost szacuje się na 4205 metrów nad poziomem morza.

Historia powstania wyspy jest również bardzo interesująca. Hawaje powstały w wyniku przemieszczania się płyt tektonicznych. Następnie z powstałych plan gorąca zaczęły wyrastać wulkany (ponieważ wyspy położone są na wulkanicznym podłożu). Nie ma jednak potrzeby, by obawiać się erupcji na tym terenie, ostatnia miała miejsce w XVIII wieku. Miejsce to jest pełne bogatej fauny i flory, a liczba zagrożonych wyginięciem stworzeń jest tam dużo wyższa niż na terenie pozostałych miejsc na świecie. Nie egzystują tam jednak naturalnie zwierzęta, takie jak ssaki, gady czy słodkowodne ryby. Żyją tam za to między innymi hawajskie drepanisy, lobelie, a także muszki owocowe.

Na terenie Hawajów znajduje się słynna baza wojskowa, Pearl Harbor, znana każdemu z nas z lekcji historii. Zdobycie tego miejsca było bowiem celem wojennym, który pragnęło osiągnąć japońskie wojsko, atakując to miejsce siódmego grudnia 1941 roku. Jest to też oficjalna data przyłączenia się Stanów Zjednoczonych do drugiej wojny światowej, która swoim zasięgiem objęła niemalże cały glob i po raz kolejny podzieliła na obozy światowe mocarstwa. Na terenie Hawajów odnaleźć można dwa parki narodowe, służące ochronie znajdującego się tam dziedzictwa. Jednym z nich jest Haleakalā, a kolejnym Wulkany Hawaiʻi, położone kolejno na wyspie Maui oraz Hawaiʻi. Średnie temperatury na Hawajach przez cały rok są bardzo wysokie, poprzez co tamtejszy klimat możemy nazwać tropikalnym, choć zimą na najwyższych szczytach można spotkać śnieg. Nie ma tam jednak typowego rozróżnienia na cztery znane nam pory roku, takie jak wiosna, lato, jesień i zima. Zamiast tego występuje pora sucha i deszczowa. Jeżeli mowa o względach religijnych, zdecydowana większość Hawajczyków to chrześcijanie. Na drugim miejscu sytuują się buddyści, a na kolejnych pozycjach znajdują się Żydzi. Wiele jest również agnostyków oraz ateistów.

Zdecydowana większość osób kojarzy Hawaje jedynie z piaszczystych plaż, ogromnych fal uderzających o wybrzeże, kolorowych, kwiatowych naszyjników, tańca hula, małej czterostrunowej gitary, zwanej ukulele oraz pląsów przy ognisku w atmosferze zachodzącego słońca. To typowy krajobraz prezentowany w filmach na przestrzeni wieków, a przecież rdzenni mieszkańcy mają ogromny wachlarz zwyczajów, a ich kultura jest dużo bogatsza od niejednego europejskiego państwa. Jednym z nich jest wiara w nadnaturalne siły, które drzemią w wulkanach. Aby ich nie zbudzić należy im składać ofiary i wykonywać rytualne tańce, spośród których najczęściej kultywowanym jest taniec hula, wykonywany przez rdzenne plemienia od pokoleń. Ma on na celu wprowadzenie w trans, w celu spłynięcia na tańczącego mądrości. Nie jest to jednak rozrywka zarezerwowana wyłącznie dla Hawajczyków. Radosnego tańca można się też nauczyć, będąc z całkiem odmiennego końca świata, na przykład podczas wakacji spędzanych na jednej z wysp.

Tradycyjna jest też hawajska kuchnia, w której dominują owoce morza, i ryby, a także mięso. W tropikalnych klimatach bardzo łatwo o odwodnienie, dlatego na Hawajach powstało wiele odmian soków i koktajli, dzięki którym mieszkańcy i turyści unikają przykrych skutków tej przypadłości. Dawni mieszkańcy Hawajów nie posiadali umiejętności piśmiennictwa, rodowe historie przekazywane były w sposób ustny z pokolenia na pokolenie. W wierzeniach ludów zamieszkujących wyspy znajdują się nietuzinkowe opowieści o walecznych bogach, zarówno tych obracających się w sferze niebieskiej, jak i obracających się na terenie ziemskich padołów. Nie zastanawiaj się długo i wybierz się w pełen tajników kolorowy świat marzeń.

Leave a Reply