Malta – wyspa słońca

Malta – wyspa słońca

Jeżeli chcemy spędzić wakacje na jakiejś wyspie, Malta nadaje się do tego celu wręcz idealnie. Określana jest często jako wyspa nie tylko słońca, ale również historii. Zamieszkiwana od ponad sześciu tysięcy lat zachwyca wielością zabytków pochodzących jeszcze z czasów starożytnych. Nie brakuje tu osobliwości ze świata archeologii, które liczą sobie nieraz więcej lat niż słynne piramidy.

 

Położenie

Malta położona jest na Morzu Śródziemnym. Na całym jej terenie panuje umiarkowany i naprawdę łagodny klimat. Lata są tu bardzo ciepłe i długie, a zimy – łagodne i bardzo przyjazne. W związku z tym na Maltę można udać się nawet w porze zimowej. Nie trzeba obawiać się, że zaskoczy nas naprawdę wysoki mróz.

 

Krótka historia

Malta jest wyspą, która może pochwalić się wyjątkowo ciekawą i jednocześnie naprawdę burzliwą historią. Jej najwcześniejsze dzieje to wyraźne wpływy nie tylko Greków i Rzymian, ale również Arabów, którzy chętnie podbijali te rejony. Historia nowożytna to natomiast przede wszystkim Francja i Anglia. Dzisiejszy charakter wyspy jest w dużej mierze efektem działania właśnie tych dwóch ogromnych mocarstw. Malta państwem niepodległym jest natomiast dopiero od roku 1962.

 

Comino – miejsce idealne dla miłośników plażowania

Ci, którzy kochają plażowanie i wypoczywają właśnie na Malcie, powinni udać się na Comino. Jest to niewielkich rozmiarów wyspa, która położona jest między Gozo a Maltą właśnie. Ciekawym jest fakt, że na stałe mieszka tutaj tylko jedna rodzina. Znaleźć tu można także tylko jeden hotel, który jednak może pochwalić się aż czterema gwiazdkami. Trzeba jednak pamiętać, że miejsce to cieszy się naprawdę ogromną popularnością i w szczycie sezonu turystycznego nie brakuje tu prawdziwych tłumów. Comino otoczone jest przez wodę o bajecznym wręcz kolorze. Wiele osób, które zdecydowały się spędzić tutaj chociaż kilka chwil, twierdzi, że nigdzie indziej nie dane im było zobaczyć tak lazurowej wody, jak właśnie tu.

 

Azure Window

Kolejne magiczne miejsce na Malcie. Tym razem jest to dużych rozmiarów formacja skalna, która uformowana została na skutek erozji skał wapiennych. Bardzo często porównywana jest do okna, które ktoś wyrył w skale. Azure Window zatopione jest w wodzie o bajecznym kolorze. To właśnie kolor wody wpłynął na nazwę tego magicznego miejsca. Motyw ten bardzo często znajduje się na pocztówkach z Malty. Nie trudno się zresztą temu dziwić – zachwyca nie tylko wspaniałym kształtem, ale również wielkością. Miejsce to upodobali sobie również filmowcy. To właśnie tutaj kręcono sceny do takich filmów jak między innymi słynny Hrabia Monte Christo, Gra o tron czy Zmierzch Tytanów. Miejsce to cieszy się popularnością także wśród przybywających na wyspę turystów. Chcąc pobyć tutaj samemu, warto udać się w to miejsce jak najwcześniej. Przy okazji uda się nam zobaczyć najpiękniejszy w naszym życiu wschód słońca. Słońce bowiem nigdzie nie wschodzi tak wspaniale, jak właśnie nad Azure Window. Z całą pewnością jest to jedno z tych miejsc, które na Malcie powinien zobaczyć każdy.

Leave a Reply