Testimonials

1 of 1
Awokado

Jacek Pałkiewicz (eksplorator)


Rodzima lektura podróżnicza wzbogaciła się o kolejną pozycję interesująco ukazującą obcą nam cywilizację.
Melony

Stefan Czerniecki (podróżnik)

Sergiusz Prokurat jest ekonomistą, finansistą, słowem: facetem, który powinien kojarzyć się z eleganckim garniturem, krawatem i teczuszką pod pachą. A on wylatuje z kraju, aby spędzić kilka lat na obczyźnie. Aby tam pożyć, poznać Malajów, następnie nauczyć się ich języka i… zanurzyć się w ich świat jeszcze głębiej. Poznać go bez klosza, posmakować takim, jaki jest. Ta książka jest właśnie o tym. O smakowaniu miejsc. O ludach, w których to kobiety dziedziczą wszystko, a mężczyźni pozostają z niczym. O miejscach, w których sławetne „byle do piątku” nabiera zupełnie innego znaczenia. Bo przecież „jam karet” („czas to guma”), prawda? Po lekturze książki coraz bardziej żałuję, że nigdy nie było mnie w Indonezji. I chyba chętnie się tam wybiorę. Ale nie sam. Z Autorami.
Banany

Ernest Zozuń (P3, Polskie Radio)

Przyznam się Państwu do pewnego błędu. Zaprosiłem kiedyś autora tej książki do swojej audycji by o bieżących wydarzeniach w Indonezji rozmawiać. I przy pierwszym pytaniu wpadka “Co tam się dzieje w tej Tajlandii?”, pytam skonfundowanego Pana Sergiusza. “Chyba w Indonezji?” usłyszałem w odpowiedzi. Tu ja byłem skonfundowany bo przecież wiedziałem o czym chcę rozmawiać. Wiem gdzie Indonezja i gdzie Tajlandia. Ogólnie wiem… ale informację, które na bieżąco przyswajałem nie dały mi silnej identyfikacji tych wiadomości, a podświadomość zbiła je w jedno. Teraz nie miąłbym takiego problemu bowiem to co znalazło się w tej książce na tyle sugestywnie o Indonezji mi opowiedziało, że region z podświadomości płatającej figle przeszedł do mojej świadomości obrazach i historiach w niej opisanych. I proszę już nie liczyć na taką pomyłkę. Choć słuchacze pomyłki kochają.
Durian

Krystyna Palonka (ekspert Centrum Studiów Polska-Azja)

To ogromna przyjemność czytać książkę autorów, którzy kochają to, o czym piszą. Autorzy spędzili w Indonezji sporo czasu i usiłują się zmierzyć ze skomplikowana problematyką w sposób popularny i bardzo osobisty. Wybierają wielce smakowite kąski przedstawiając rozmaite aspekty życia tego fascynującego kraju i ciekawe przykłady z tak bardzo zróżnicowanego etnicznie i geograficznie obszaru. Warto poczytać te książkę i jestem pewna, ze każdy kto ja przeczyta zechce natychmiast do Indonezji pojechać.
Tadeusz Biedzki

Tadeusz Biedzki (podróżnik)

Żaden polski autor nie zna Indonezji tak jak Piotr Śmieszek. Przewędrował pół świata, na indonezyjskim archipelagu uwił gniazdo, penetruje wyspę po wyspie. Zna język, łatwo nawiązuje kontakty. Książka Śmieszka oraz Prokurata pokazuje Indonezję nieznaną, ale prawdziwą. Taką, jakiej nie pozna się podczas wakacji na Bali, ale jaką można zobaczyć podróżując po archipelagu w towarzystwie Śmieszka. To świetna lektura dla fanów niezwykłości naszego świata.
salak

Michał Lubina (UJ , Ekspert Centrum Studiów Polska-Azja)


Książka „w poszukiwaniu prawdziwej Indonezji” to patchwork różnych spojrzeń na wyspiarski kraj – od traveloga i osobistych doświadczeń w podróży, przez opis wierzeń, zwyczajów i…