Zakynthos- przede wszystkim plaże

Zakynthos- przede wszystkim plaże

Wyspy Jońskie to archipelag, w skład którego wchodzą tak znane greckie wyspy jak Korfu, Kefalonia czy właśnie Zakynthos. Ta ostatnia, choć niewielka, każdego lata przyciąga wielu turystów pragnących spędzić tu swój wymarzony urlop. Na Zakynthos panują idealne warunki do tego, by wypocząć. Wyspę otaczają turkusowe wody Morza Jońskiego, piasek na plażach jest biały, a widoki rozciągające się dookoła budzą zachwyt niemal każdego. Decyduje o tym bogactwo krajobrazu, bo obok niezliczonych plaż i malowniczych zatok znajdują się tu góry, klify i groty. Miejsc wartych odwiedzenia nie brakuje. Lekki niedosyt mogą odczuwać co najwyżej osoby lubiące zwiedzać zabytki, bo tych jest tu znacznie mniej niż w innych rejonach Grecji. Jednak nawet mimo to z pewnością warto tu przyjechać.
Główny ośrodek kulturalny i handlowy, a zarazem stolica wyspy to miasto Zakynthos. W samym centrum znajduje się plac Solomos, który swoją nazwę wziął od nazwiska znanego w Grecji poety Dionysiosa Solomosa. Spacerując po placu, warto odwiedzić również kościół św. Mikołaja i Muzeum Bizantyjskie. Na uwagę zasługuje również katedra św. Dionizosa, patrona wyspy oraz pozostałości twierdzy weneckiej, z których rozciąga się imponujący widok na całe miasto. Wiele zabytków uległo zniszczeniu w efekcie trzęsienia ziemi w 1953 roku. Nie odbudowano wszystkich i stąd tak mała ilość tych, które dziś czekają na zwiedzających. Jednak można zobaczyć, jak miasto prezentowało się, zanim nawiedził je kataklizm. Obrazuje to makieta udostępniona dla turystów w Muzeum Bizantyjskim. Miasto Zakynthos leży we wschodniej części wyspy. Kto chciałby zobaczyć inne zabytkowe obiekty, powinien udać się na południe, na półwysep Keri. Zwiedzić warto tam również latarnię morską z punktem widokowym na Morze Jońskie oraz port. Ponadto okolica, podobnie jak centralna część wyspy, słynie z gajów oliwnych i winnic.
Południowe rejony to miejsca, gdzie natknąć można się na żółwie morskie Caretta Caretta. Gatunek ten znajduje się pod ochroną i dlatego właśnie turyści odpoczywający na plażach w tej części Zakynthosu muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Dotyczy to między innymi jednej z chętnie odwiedzanych plaż Gerakas. Żółwie mają tu swoje miejsca lęgowe. Każdego, kto chce skorzystać z plaży, obowiązuje znajomość regulaminu. Trzeba posiadać bilet wstępu, a cały pobyt nie może przekraczać trzech godzin. Po zmroku plaża jest zamykana.
Niektórzy sądzą, że Zakynthos najlepiej zwiedzać drogą morską. To w dużej części prawda, bo inaczej na pewno nie uda się dotrzeć do Zatoki Wraku i plaży Navagio. A warto tam się udać, bo to miejsce nazywane jest przez wielu cudem przyrody. Tutejszy krajobraz, a więc skały na tle lazurowej wody, można podziwiać na licznych plakatach i fotografiach zachęcających do przyjazdu do Grecji. Wizytówkę wsypy stanowi też przylądek Skinari, a zwłaszcza znajdujące się na nim Błękitne Groty. To jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, zwiedzając Zakynthos. Wielu wrażeń dostarczy rejs łodzią po błękitnych wodach opływających skały. To spora atrakcja dla wszystkich, a z pewnością dla miłośników przyrody, bo daje okazję do bliskiego kontaktu z naturą. Oprócz plaż takich jak Navagio czy Gerakas warto odwiedzić również Ksigię, której okoliczni mieszkańcy nie bez powodu przypisują właściwości uzdrawiające. Odkryto tam gorące źródła siarki, przez co woda na samym dnie ma temperaturę nieco wyższą niż na innych plażach wyspy.
Dla niektórych Zakynthos stanowi jedynie przystanek na trasie wycieczki obejmującej zwiedzanie innych greckich wysp. Blisko stąd nie tylko na Peloponez czy Korfu, lecz również na Kefalonię. Osoby, które mają czas na podróżowanie powinny więc wykorzystać pobyt w Grecji i zwiedzić jak najwięcej. Pozostali ograniczają się zwykle do jednej lub co najwyżej dwóch wysp. Nie bez powodu ich wybór pada właśnie na Zakynthos. O uroku tego miejsca decydują przepiękne krajobrazy, malownicze plaże i zatoki. Atmosfery, jaka panuje w najbardziej znanych kurortach nie sposób zapomnieć. Niektóre z nich, jak na przykład Kalamaki, uchodzą za spokojne, inne zaś, jak Lagansas, tętnią życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Te pierwsze to idealne miejsce na urlop dla rodzin z małymi dziećmi, drugie zaś przypadną do gustu osobom lubiącym dobrą zabawę.

Leave a Reply