Zapraszamy na wyspę ludu!

Zapraszamy na wyspę ludu!

Queen Charlottes w Kolumbii Brytyjskiej to grupa wysp na południe od Alaski znana jako rodowa siedziba Haida – Aborygenów, którzy mieszkali tu od tysięcy lat. Ich nazwa dla tego miejsca to Haida Gwaii – „wyspa ludu”. Wyspy te zawierają jeden z najbardziej zróżnicowanych krajobrazów na świecie. W rzeczywistości są to szczyty łańcucha górskiego z dodatkiem najwyższych szczytów wiecznie przykrytych śniegiem. Tylko 2 lub 3 km od brzegu na zachodnim brzegu wyspy, szelfu kontynentalnego odpada do ogromnej głębi Oceanu Spokojnego. Haida Gwaii jest najbardziej aktywnym obszarem jeśli chodzi o trzęsienie ziemi w Kanadzie. Naturalne osuwiska są częstym zjawiskiem isą widoczne od strony fiordów.

Łączna powierzchnia ziemi Haida Gwaii wynosi około 3840 mil kwadratowych; 156 mil (250 km) z północy na południe. Leżą na zachód od Prince Rupert i Hecate Strait. Dwie wyspy stanowią większość masy lądowej.

Graham Island to największa z wysp Queen Charlotte, obejmująca 2500 mil kwadratowych (6500 km kw) i jest najbardziej dostępną i zaludnioną z wysp. Mała wioska Masset jest największym miastem na Wyspach Queen Charlotte. Znajduje się na północnym krańcu Graham Island, Masset jest niczym północna brama do Naikoon Park. Niefrasobliwe opcje rybackiej wioski Queen Charlotte City znajdują się wzdłuż brzegów Bearskin Bay, 5 km na zachód od terminalu promowego w Skidegate Landing. Znane jako Charlotte wśród mieszkańców, centrum administracyjne Wysp Queen Charlotte jest to mały kwitnąca wieś pełna urzędów, szpitali i różnych sklepów i zakwaterowania. Haida społeczność jest centrum kulturalnym Haida, gdzie turysta może poznawać sporo sztuki i artefaktów kultury z pierwszej ręki.

Moresby Island jest to mniejsza i mniej dostępna z dwóch głównych wysp, mająca mniej niż 18 mil (30 km) dróg publicznych. Sandspit to jedyna osada na wyspie i określająca położenie głównego lotniska na Wyspach Queen Charlotte. Pierwszymi osadnikami na Sandspit byli ci tworzący farmy i rancza wokół mieszkań trawiastych.

Haida Gwaii- według legendy Haida – to miejsce, w którym rozpoczął się czas. Mają też starszą nazwę dla tych izolowanych wysp i ta może być najbardziej odpowiednią nazwą dla wszystkich. Jest Xhaaidlagha Gwaayaai czyli „Wyspa na granicy świata”. Jej mistyczny charakter jest wyjątkowy. Nazywana jest przez biologów „Galapagosem Północy”, pełna niezwykłej i bogatej flory i fauny, w połączeniu z różnorodnością przyrody morskiej w okolicznych wodach co sprawia, że jest cudem ekologicznym, który po prostu trzeba zobaczyć.

Leave a Reply