Żyć jak Robinson Crusoe, którą wyspę wybrać?

Żyć jak Robinson Crusoe, którą wyspę wybrać?

Wiele osób marzy czasem o tym, aby poczuć się jak Robinson Crusoe i żyć na wyspie przez cały rok albo w wybrane miesiące. Marzenia czasami się spełniają i każdy może przeżyć taką przygodę, a więc być samemu na wyspie, żywić się tylko tym, co się znajdzie, pić wodę, o ile będzie słodka albo mleczko kokosowe z kokosów. Obecnie są dostępne oferty sprzedaży wysp, które można kupić.

Jaką wyspę wybrać?

Jest wiele pięknych wysp, które zostały wystawione na sprzedaż, np. wyspa Little Bokeelia położona u wybrzeży Florydy za 19 mln funtów albo trochę tańsza Eilean High warta 3 mln funtów. Na niektórych takich wyspach wystawionych na sprzedaż znajdują się już domy albo wille, a jeżeli chcemy żyć jak Robinson Crusoe, to warto byłoby zgubić się na wyspie Kokosowej. Wyspa ta położona jest na Pacyfiku, a leży 300 mil od wybrzeży Kostaryki. Jest ona właściwie niezamieszkana. Na tę wyspę można wejść tylko za zgodą Kostarykańskiej Służby Leśnej.

Wyspa Kokosowa została odkryta w 1526 roku przez Hiszpana Joana Cabezasa. Ma powierzchnię 24 km², a do tego stanowi w całości Park Narodowy Wyspy Kokosowej, która jest objęta ochroną.

Piękno wyspy Kokosowej

Kiedy znajdziemy się na takiej wyspie, warto zajrzeć do jej środka, aby dokładnie sprawdzić, co nam oferuje. Najwyższy szczyt wyspy znajduje się na wysokości 634 m n.p.pm. i nazywa się Corro Yglessias. Poza tym jest na niej wiele wodospadów, a niektóre z nich wypływają ze skał i prosto do oceanu.

Na wyspie znajduje się 235 gatunków roślin kwitnących, 90 gatunków ptaków oraz 400 gatunków owadów, a poza tym skorupiaki, mięczaki oraz ryby. Można tam zobaczyć ławice małych i dużych ryb, np. rekinów wielorybich, waleni, delfinów, rekinów szaronosych, a także żółwie, mureny i langusty.
Niektórzy twierdzą, że to właśnie ta wyspa posłużyła autorowi jako pierwowzór dla wyspy, na której znalazł się Robinson Crusoe. Do tego wiele osób poszukiwało na niej ukrytych skarbów, a w związku z tym znajdują się na niej głębokie na kilka metrów dziury.
W 1997 roku wyspa ta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i dlatego stale pilnuje jej kilku strażników. Jedni się zastanawiają, czy oni pilnują tego, dzięki czemu została wpisana na listę UNESCO, czy może strzegą jej skarbu. Rzekomo na tej wyspie został zakopany „skarb z Limy”, który jest jednym z najsłynniejszych zaginionych skarbów świata. Takim największym poszukiwaczem był Niemiec August Gissler, który mieszkał na tej wyspie z krótkimi przerwami od 1889 do 1908 roku. Wykopał wiele podziemnych tuneli z myślą, że znajdzie ukryty skarb.
Jest na niej wiele miejsc do nurkowania, a najbezpieczniejsze znajdują się na północnej stronie wyspy, a jest to zatoka Wafer oraz Chacham. Ciekawym miejsce jest również formacja skalna na wyspie Dirty Rock. Wartą zobaczenia jest także skała Dos Amigos.
Jakie panują warunki naturalne na wyspie Kokosowej?

W 65% wyspa ta pokryta jest przez las tropikalny, a na 20% znajduje się las mglisty. Taka średnia roczna temperatura wynosi 25,5 °C, a roczne opady są na poziomie 500 – 8000 mm. Piaszczyste wybrzeża wyspy stanowią 1% powierzchni, są też wybrzeża klifowe 4%, a także można spotkać tereny wylesione oraz naturalne osuwiska gleby.

Leave a Reply