Mauritius – wyspa marzeń

Mauritius – wyspa marzeń

Zastanawiasz się, gdzie spędzić swoje kolejne wakacje? Nie chcesz jechać kolejny raz do tego samego miejsca, a jednocześnie brakuje ci pomysłu, na co postawić tym razem? Podpowiadamy: idealnym miejscem na udane wakacje w pełnym słońcu będzie Mauritius – wyspa leżąca u wybrzeży Afryki.

Informacje ogólne

Wyspa położona jest u wschodnich wybrzeży kontynentu afrykańskiego. Zaliczana jest do archipelagu Maskarenów, które powstały kilka milionów lat temu na skutek zachodzących pod wodą erupcji wulkanów. Wyspa ma kształt zbliżony do owalu. Jej powierzchnia to niespełna dwa tysiące kilometrów kwadratowych. Znaczną część wyspy zajmuje płaskowyż, którego wysokość nie przekracza 671 metrów nad poziomem morza. Ciekawym jest fakt, że w ciągu roku spada tutaj dość dużo opadów, bo średnio aż 510 centymetrów. Płaskowyż ku północy zamienia się w położoną nad morzem równinę, zaś od południa i zachodu w strome urwiska, które są jednak bardzo malownicze.

Krótka historia

Historia wyspy rozpoczęła się w roku 1505, kiedy to została odkryta przez Portugalczyków. W roku 1638 pojawili się tutaj Holendrzy i to oni nadali wyspie imię księcia Maurice z Nassau. Do XVIII wieku wyspa znajdowała się pod kontrolą francuską. Jej nazwa została w związku z tym zmieniona na Ile de France. Następnie w roku 1810 przeszła w ręce Brytyjczyków, którzy zdecydowali się na przywrócenie jej dawnej nazwy. To właśnie Brytyjczykom wyspa zawdzięcza zniesienie niewolnictwa, które panowało tutaj niemalże od początku podbojów. Niezależność Mauritius uzyskał w roku 1968. Ciekawym jest fakt, że jest to jeden z niewielu krajów afrykańskich, który może pochwalić się stabilną demokracją.

 

Port Louis

Miasto jest stolicą wyspy. W ciągu dnia panuje tutaj naprawdę ogromny ruch. Nocą miasto się uspokaja, a jego ulice pustoszeją. Wyjątkiem jest jednak teren nadbrzeża, gdzie znaleźć można takie obiekty, jak kasyno, liczne sklepy i bary. Nie brakuje tu również luksusowych restauracji, które serwują wyśmienite potrawy. Chcąc poczuć atmosferę tego miejsca, najlepiej udać się na rynek, który położony jest stosunkowo blisko samego centrum. Ciekawym miejscem jest Muzeum Historii Naturalnej, w którym można zobaczyć ptaki dodo, który wyginęły pod koniec XVII wieku.

 

Blacj River Gorges National Park

Nie będzie przesadą powiedzenie, że jest to jedno z piękniejszych miejsc na całej wyspie. Odnaleźć można tutaj bujne lasy, liczne jeziora i zapierające dech w piersiach wodospady. Chcąc się tutaj wybrać, najlepiej postawić na okres między wrześniem a styczniem. To bowiem właśnie o tej porze zakwitają kwiaty, które stanowią ogromną atrakcję tego miejsca. Wyspa mieni się wtedy tysiącem kolorów, a w wielu miejscach unosi się bajeczny zapach, którego nie poczujemy nigdzie indziej.

 

Ruszajmy na Mauritius!

Jeszcze się zastanawiasz, czy Mauritius na pewno będzie dobrym wyborem? Nie ma nad czym myśleć! Jest to piękna wyspa, która ma do zaoferowania naprawdę wiele. Każde wakacje tutaj będą należały do udanych. Do tego można wyjechać tu jesienią, kiedy o urlop nie jest tak trudno jak latem.

Leave a Reply